Wiele osób chce mieć satysfakcjonujące relacje z partnerem i może być zdezorientowana i rozczarowana, gdy coś w związku idzie nie tak. Czasami pary mogą stracić z oczu powód, dla którego są razem. Psychoterapia pary stanowi okazję do zbadania problemów, z którymi mierzą się partnerzy w bezpiecznej i poufnej przestrzeni. Jej celem jest poprawa wzajemnego rozumienia i komunikacji między partnerami oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów w parze.
W trakcie sesji mogą zostać wyrażone uczucia i myśli skłaniające do refleksji z perspektywy indywidualnej, jak i perspektywy związku i współdziałania partnerów. Może to zaowocować konstruktywnymi zmianami w relacji, które wydają się trudne, czy wręcz niemożliwe do wprowadzenia.
Psychoterapia par jest skierowana zarówno do związków przechodzących trudności i rozważających rozstanie, jak i takich, które chciałyby poprawić jakość wzajemnych relacji.
Ta forma psychoterapii stanowi pomoc w wielu problemach, z którymi stykają się pary:
- trudności w komunikacji
- konflikty
- zdrada
- niepewność co do zaangażowania
- decyzja o posiadaniu potomstwa
- trudności seksualne
- niepokój i lęk
- depresja
- równowaga między życiem zawodowym a osobistym
- wpływ choroby na związek
- separacja i rozwód
- żałoba
- dylematy rodzinne
- problemy z płodnością

Chociaż psychoterapia pary jest skierowana do partnerów biorących wspólnie udział w sesjach, jeśli jeden z partnerów nie jest skłonny do udziału we wspólnej sesji, to na początek można odbyć indywidualną konsultację dotyczącą związku. Może się okazać, że początkowo niechętny partner zechce przyłączyć się po kilku wstępnych sesjach. Niekiedy może być wskazane przeplatanie terapii pary sesjami psychoterapii indywidualnej. W takim przypadku psychoterapia indywidualna jest prowadzona przez innego terapeutę niż terapeuta prowadzący konsultację z parą.
Sesja psychoterapii pary trwa 75 minut. Zazwyczaj sesje odbywają się raz na 2 tygodnie o stałej porze.