Co się dzieje podczas pierwszej sesji psychoterapeutycznej?
Osoby, które nigdy nie uczestniczyły w sesji terapeutycznej zastanawiają się, co będzie się działo w gabinecie: Czy psychoterapeuta będzie zadawać wiele pytań na temat moich uczuć? Czy będzie mnie prosić, abym omówił(a) swoje lęki? Czy trzeba będzie mówić o swoim dzieciństwie?
Tak naprawdę pierwsze spotkanie z psychoterapeutą służy wzajemnemu poznaniu się, określeniu problemu, z którym zgłasza się klient oraz próbie ustalenia celu/ów ewentualnych dalszych spotkań. Jest to także czas, w którym klient może zapytać terapeutę o jego doświadczenie, kwalifikacje oraz styl pracy. Psychoterapeuta zbierając informacje dotyczące życia klienta, zaczyna wstępnie orientować się w jego trudnościach oraz oczekiwaniach względem terapii i możliwości wspólnej. Zachęca też do zwrócenia uwagi na to, jak klient czuje się w trakcie sesji i po jej zakończeniu, aby dać do zrozumienia, że samopoczucie i komfort klienta są istotne dla korzystnego przebiegu spotkania i procesu podejmowania decyzji o rozpoczęciu psychoterapii.
Czy psychoterapia jest dla mnie?
Ze względu na wiele błędnych przekonań na temat psychoterapii, można nie chcieć jej wypróbować na sobie. Nawet jeśli znasz realia zamiast mitów, możesz czuć się zdenerwowany w obliczu decyzji o podjęciu własnej psychoterapii. Uczucie złości, niepokój i nerwowość warto jednak pokonać, ponieważ za każdym razem, kiedy myślisz, że twoje życie nie jest takie, jakie chciałbyś żeby było, psychoterapia może pomóc.
Jeśli masz wątpliwości, czy warto skorzystać z psychoterapii kliknij w poniższy link.
Czy psychoterapia jest tożsama z poradnictwem (konsultacjami) psychologicznym?
Terminy „psychoterapia” i „poradnictwo” często stosowane są zamiennie i choć częściowo znaczeniowo się pokrywają, to istnieją między nimi istotne różnice, które mogą okazać się istotne w momencie wybierania najodpowiedniejszej dla siebie formy pomocy.
Poradnictwo psychologiczne to jednorazowa rozmowa lub seria rozmów między specjalistą a klientem. Poradnictwo zazwyczaj skupia się na konkretnym problemie i podjęciu określonych kroków w celu znalezienia rozwiązania. Omawiane problemy dotyczą obecnej sytuacji klienta. W rozmowie nie przywiązuje się zbyt dużej uwagi do znaczenia przeszłych doświadczeń klienta. Psychoterapia podobnie jak poradnictwo, opiera się na relacji między terapeutą a klientem, lecz czas jej trwania jest często dłuższy niż w przypadku poradnictwa. Niektórzy klienci korzystają z terapii nawet kilka lat. Zamiast zawężenia uwagi do konkretnych problemów, w psychoterapii dąży się do odkrycia ogólnych wzorców kierujących myśleniem i zachowaniem klienta, źródeł przewlekłych problemów emocjonalnych oraz nawracających uczuć. Wymaga to otwartości na odkrywanie przeszłości i jej wpływ na teraźniejszość. Celem psychoterapii jest rozwiązanie kwestii, które stanowią podstawę bieżących skarg i trudności. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć przeszłe doświadczenia, co buduje grunt dla rozwoju satysfakcjonującej przyszłości.
Kiedy jest właściwy moment na rozpoczęcie psychoterapii?
Wiele osób zastanawia się nad wizytą u psychoterapeuty przez bardzo długi czas. Decyzja o spotkaniu ze specjalistą obarczona jest dużą dozą niepewności, obaw i innych, zazwyczaj negatywnych uczuć. Pytamy samych siebie, „czy terapia jest dla mnie?” i porównujemy własne problemy i wyzwania do tych, z którymi zmagały się znane nam osoby, które podjęły terapię. Taki stan powoduje, że tracimy czas i energię, które moglibyśmy wykorzystać z korzyścią dla siebie, a nasze problemy psychologiczne przeciągają się o wiele dłużej niż to konieczne.
Trudno wskazać jeden właściwy moment do rozpoczęcia terapii, ponieważ decyzja taka jest sprawą indywidualną. Istnieje jednak szereg powodów, dla których nie warto zwlekać z umówieniem wizyty:
- jesteś w stanie ciągłego przeciążenia
- podejmujesz niekorzystne dla siebie decyzje
- masz potrzebę bycia wysłuchanym, a w twoim otoczeniu nie ma osoby, która mogłaby to zrobić
- podejrzewasz, że twoje relacje z innymi ludźmi mogłyby być znacznie lepsze
- jesteś zmęczony odgrywaniem roli silnego bohatera, który ze wszystkim sobie poradzi
- masz tendencję do obniżonego nastroju
- przypuszczasz, że twoja samoocena nie jest do końca adekwatna
- masz trudności z trzymaniem na wodzy swoich emocji
- przeżywasz frustrację związaną z brakiem satysfakcji z życia
- masz poczucie, że nikt cię nie rozumie
I wiele innych… Jeśli Twoja intuicja podpowiada, że coś w Twoim życiu nie układa się tak, jak byś chciał, to jest to wystarczający powód, by spotkać się i porozmawiać o Twoich problemach.
Jak często odbywają się sesje?
Sesje psychoterapii indywidualnej oraz par odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu o ustalonej porze. Terapia rodzinna odbywa się zwykle co 2 tygodnie. Stałość i regularność spotkań to istotne elementy wpływające na jakość pracy oraz relacji terapeutycznej, które mają realne przełożenie na postęp osiągany w drodze psychoterapii. Częstotliwość sesji może ulec modyfikacjom w zależności od potrzeb klienta i diagnozy sytuacji dokonanej przez psychoterapeutę.
Jakiego psychoterapeutę wybrać?
Wątpliwości dotyczące wyboru psychoterapeuty pojawiają się często przed podjęciem decyzji o terapii i są naturalnym zjawiskiem. Wybór terapeuty jest istotny, ponieważ większość badań nad skutecznością psychoterapii wskazuje, że dopasowanie między klientem a terapeutą jest bardzo ważnym czynnikiem prognostycznym dla powodzenia terapii. Ważne jest, aby w relacji z terapeutą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Różne osoby mogą kierować się różnymi kryteriami doboru psychoterapeuty takimi jak wiek, płeć czy renoma. Warto poświęcić czas na refleksję dotyczącą własnych oczekiwań i preferencji w tym względzie.
Czasami płeć terapeuty może znaczenie przy podejmowaniu decyzji i w początkowej fazie terapii, szczególnie, jeśli tematy, które będą poruszane w trakcie terapii będą dotyczyć tożsamości płciowej, seksualności, czy orientacji seksualnej. Jednak w miarę postępu terapii może się okazać, że kryteria wyboru terapeuty są mniej istotne dla udanej terapii niż mogłoby się początkowo wydawać. Dobry terapeuta potrafi dotrzeć do osoby, zbudować wzajemne zrozumienie i umiejętnie pokierować terapią tak, aby klient zrealizował zamierzone cele. W psychoterapii i relacji terapeutycznej dużą rolę odgrywa komfort klienta i poczucie współgrania z psychoterapeutą.
Jak długo będzie trwać terapia?
Jest to pytanie, na które nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Długość psychoterapii może się różnić w zależności od potrzeb klienta. Niektóre osoby przychodzą na terapię z konkretnymi problemami lub objawami i są nastawione na szukanie dla nich rozwiązań. Dla takich klientów krótkoterminowa terapia zorientowana na cel może być najlepszym rodzajem wsparcia. Zajmuje ona zazwyczaj między 6 a 10 sesji. Inne osoby chcą podczas terapii zająć się kwestiami, które są zakorzenione głębiej w ich osobowości. Taki rodzaj terapii zakłada raczej długoterminowy kontakt mogący trwać miesiącami, a nawet latami.